Flok

  Jak jsem psal v článku o krabičkách: Sametová výstelka je tou hlavní částí obalu. I v tomto případě se ukázalo, že najít na to v Česku firmu není snadné. A že je jednodušší a rychlejší objednat něco z Anglie, než ze sousedního města.

  Sametový povrch vznikne flokováním. „Flok“ jsou krátká textilní vlákna, která se nalepí na podklad. Podle délky a tloušťky vláken vznikají různé povrchy od jemných sametů v klenotnických krabičkách a okenních těsněních až po hrubé chlupy na autokobercích.
  Flok samozřejmě nelze jen tak nasypat na lepidlo. Aby jste získali sametový povrch, musí být flok elektrostaticky nabitý, aby se vlákna postavila kolmo k povrchu. K tomu potřebujete flokovačku. Nechtělo se mi dávat 500 liber za něco, co jsem potřeboval jen na vyzkoušení, proto jsem se inspiroval u vláčkařů a vyrobil jsem si flokovačku vlastní.
  Železniční modeláři používají podobné zařízení pro lepení realisticky vypadající trávy na svá kolejiště. V mé úpravě to je v podstatě třicetinásobný Delonův násobič, napájený dvěma obráceně zapojenými trafy. Je to jedno z mála mých udělátek, se kterým jsem opravdu spokojený, protože mi nesežralo měsíc času a přesto dělá přesně co má. Stačil jen jeden víkend včetně kreslení a leptání desky. Tohle jsem nedělal od základní školy, takže mě trochu překvapila rychlost leptání kyselinou s peroxidem které bylo poněkud bouřlivější, než jsem si pamatoval.

19 března 2017

Tags: